Můj děda Antonín Polehňa začal vinařit již v roce 1939. Měl jako většina obyvatel Blatnice pouze jeden vinohrad a víno dělal pro vlastní potěšení a potřebu rodiny. Můj otec František Polehňa převzal tradici v roce 1979. Vinařství se stalo jeho velkým životním koníčkem. Když jsem se v roce 2003 rozhodl studovat na vinařské škole ve Valticích, otec se rozhodl věnovat se vinařství na plný úvazek. Po dokončení Mendelovy univerzity v oboru vinařství jsem v roce 2015 převzal malé rodinné vinařství.
Všechna vína vyrábíme z hroznů, které ručně sklízíme na 3 hektarech vlastních vinic vysázených v pěti různých viničních tratích kolem obce Blatnice pod Svatým Antonínkem. Révu pěstujeme i ve viniční trati Plachty, kde měl svůj vinohrad i Jan Ámos Komenský. Vinici zdědil po svých rodičích. Měla pro něj zřejmě obrovský význam, jelikož i když se stěhoval z místa na místo, vinici v Blatnici nikdy neprodal. Na našich vinicích hospodaříme podle ekologických zásad integrované produkce hroznů a zaměřujeme se na nové odrůdy, které jsou odolnější vůči chorobám a pěstují se ekologičtěji. Víno z nich vyrobené se kvalitou vyrovná nebo předčí tradiční odrůdy.
Naše vinařství je zakořeněno v Blatnici pod Svatým Antonínkem, která je jednou z největších vinařských obci na Moravě, réva se zde pěstuje už tisíc let. A již ve 13. století se blatnická vína vozila do Prahy a Vídně. Známé je také historické cuvée vín Ryzlinku rýnského, Rulandského bílého a Sylvánského zeleného – Blatnický Roháč. To víno bylo inspirací pro vytvoření našeho cuvée Blatnický Kokrháč. Základem je také typický Ryzlink rýnský a nejpěstovanější burgundská odrůda Chardonnay, Sylván je však nahrazen modernější a aromatičtější odrůdou Hibernal.
Místní dominantou je kopec Antonínek s vinicemi a kaplí svatého Antonína Paduánského. Kouzlo tohoto místa a tradičních poutí je s mým životem spojené od dětství a proto jsem použil siluetu kaple Svatého Antonína jako logo našeho vinařství. Pro Blatnici jsou typické historické vinné sklepy, kterým se u nás říká „búdy“. Ty jsou často zdobeny barevným slováckým motivem, který jsme také použili na naše viněty. Každá odrůda vína má svůj vlastní motiv, originály těchto jednotlivých ornamentů nám namaloval pan Karel Janečka, který jimi zdobí blatnické búdy.